Bezpieczny dom cz. 1. – co i jak?

Kiedy nie ma dzieci w domu, nie trzeba za wiele kombinować – bezpieczny dom da się zrobić w kilku podstawowych krokach. Każdy z tych kroków jest o tyle ważny, że gwarantuje nam większe bezpieczeństwo w obecnym świecie. W świecie napakowanym konsumpcjonizmem to my musimy podejmować świadome decyzje obejmujące podstawową wiedzę i rozeznanie tematu.

 1. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie nawyku używania sprzętów elektrycznych w trakcie naszej nieobecności lub w trakcie snu. Mam tu na myśli ładowarki do telefonów i innych sprzętów. Musimy również pamiętać o wyjmowaniu ładowarek z kontaktu bo naładowaniu. Znane są bowiem przypadki pożarów w wyniku zwarcia, wadliwej ładowarki bądź wadliwej baterii w telefonie.
 2. Drugim krokiem jest posiadanie w swoim domu gaśnicy uniwersalnej domowej- im większa tym lepsza. Gaśnica powinna zawierać płyn ABF, dzięki czemu możliwe jest gaszenie materiałów stałych (np. drewna, papieru), cieszy (np. benzyny, farby), tłuszczów (np. oleju na patelni), pożary urządzeń elektryczny (np. żelazka).
 3. Przy okazji tematu gaśnic do samochodu również polecam zakup większej bo 2 kg gaśnicy bo gaśnica z zawartością 1 kg środka gaśniczego to tylko „antymandat”. Z podwójną zawartością środka gaśniczego da się “zrobić więcej”.
 4. Jeżeli macie piec gazowy z otwartą komorą spalania to najważniejsze, abyście zainstalowali dwa różne czujniki. Czujnik gazu ziemnego i czujnik czadu. Dlaczego dwa, a nie jeden uniwersalny? Odpowiedź jest prosta: gaz w rurach (w 90% metan) to nie ta sama substancja co tlenek węgla (II) (czad). Maja zatem różne właściwości. Najważniejsze, aby zamontować je na dwóch różnych wysokościach. Czujnik gazu ziemnego powinien być zamontowany około 50 cm od sufitu, czujnik czadu powinien być zamontowany na wysokości około 1,5 m od podłoża. A jeśli macie butlę gazową to czujnik gazu propan-butan powinien być zamontowany na wysokości 30 cm od podłoża.
 5. Jak już jesteśmy w temacie butli gazowej. Część z Was na pewno zamawia butle gazowe wraz z usługą montażu, ale część zapewne sama instaluje butlę. I tu przechodzimy do punktu spornego. W jaki sposób sprawdzacie jej szczelność? Niestety nasi “dziadkowie” sprawdzali szczelność butli z gazem zapalniczką lub zapałką, ale metoda ta jest niebezpieczna. Istnieje ryzyko wybuchu. Polecam kupić specjalną piankę (tester szczelności instalacji gazowych) lub użyć mydła, czy też płynu do naczyń zmieszanego z wodą. Kiedy pianka bądź płyn bąbluje oznacza to nieszczelność instalacji.

Jeżeli macie jakieś pytania i/lub sugestie to zapraszam do dyskusji 😉

Jak bezpiecznie robić zakupy w dobie pandemii?

W tym trudnym czasie zapewne zastanawialiście się wielokrotnie w jaki sposób robić zakupy? Odpowiedź jest prosta… każdy z nas musi opracować swoją drogę i dostosować ją do sytuacji życiowej.

Poniżej przygotowałam mini poradnik na co powinniście zwrócić uwagę:

 1. Na zakupy idź pojedynczo szczególnie bez dziecka, dlatego, że trudno o prawidłowa higienę u maluchów. Mają częstą tendencję do dotykania oczu, nosa, ust co zwiększa ryzyko zakażenia.
 2. Przygotuj listę, która pomoże Ci zlokalizować konkretne produkty w markecie. Najlepiej napisać na kartce w kolejności listę zakupów zgodną z drogą poruszania się w danym sklepie wielkopowierzchniowym. Jeśli możesz wybierz sklep osiedlowy. To też dobry sposób na wspieranie lokalnych biznesów, które szczególnie teraz potrzebują naszego wsparcia.
 3. Załóż maskę wielokrotnego użytku oraz rękawiczki jednorazowe (lateksowe, winylowe, nitrylowe). Ostatnie zalecenia ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) zalecają używanie masek wielokrotnego użytku bądź jakąkolwiek ochronę nosa i ust. Ochrona ta ma za zadanie ograniczyć możliwość zakażenia w pośredni sposób – mianowicie kiedy mamy zakryta twarz minimalizujemy dotykanie ust, nosa czy oczu. Pamiętaj maski chirurgiczne przeznaczone są dla medyków. Oni potrzebują ich teraz bardziej.
 4. Wychodząc z domu wybierz schody zamiast windy jeśli masz na tyle sił i zdrowia. Nie dotykaj poręczy, ale schodź powoli asekurując się przed upadkiem. Jeżeli wybierasz windę to nie dotykaj gołymi rękami przycisków, tylko użyj w tym celu kluczy bądź zapalniczki.
 5. Określ, która dłoń jest „czysta”, a która „brudna”, np. lewą dłonią otwieram lodówki, a prawdą dłonią pakuję zakupy do torby. Pamiętaj, aby nie dotykać twarzy „brudnymi” rękawiczkami.
 6. Zakupy pakuj do swojej własnej ekotorby zamiast do wózka sklepowego.
 7. Pieczywo pakuj do opakowania zakładając sklepowe jednorazowe rękawiczki na swoje wcześniej założone.
 8. Staraj się nie zbliżać do innych osób na odległość nie mniej niż 1,5-2 metry w zależności od możliwości.
 9. Jeżeli możesz wybieraj sklep z otwartymi lodówkami, aby uniknąć większego ryzyka zakażenia.
 10. Za zakupy płać kartą zbliżeniowo.
 11. Po wizycie w sklepie od razu zdejmij jednorazowe rękawiczki w odpowiedni sposób zmniejszający ryzyko zakażenia. Następnie dezynfekuj dłonie płynem zawierającym 70% roztwór alkoholu etylowego.
 12. Po powrocie do domu zdejmij maseczkę (nie dotykając jej zewnętrznej strony) i ubrania oraz je wypierz. Ekotorba również powinna zostać wyprana.
 13. Wirus bardzo dobrze „czuje” się w niskich temperaturach dlatego przed wypakowaniem zakupów do lodówki umyj wszystkie zakupione produkty pod bieżącą wodą przy użyciu środka powierzchniowo czynnego (mydła, płynu do naczyń).

Trzymajcie się zdrowo!

Na podstawie informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus  /dostęp 22.05.2020

https://www.ecdc.europa.eu / dostęp 22.05.2020

Jak używać bezpiecznie suchego lodu?

Całkiem niedawno media obiegła informacja o przyjęciu urodzinowym zorganizowanym przez znaną rosyjską blogerkę z zasięgiem ponad miliona obserwujących na Instagramie. Impreza urodzinowa odbyła się na basenie, a dla lepszego efektu użyto trzydziesto kilogramową bryłę suchego lodu wrzucając ją do środka basenu wypełnionego wodą…

Czy domyślacie się jaki był tego skutek?

Niestety śmierć na miejscu poniosły trzy osoby, a cztery pozostałe w stanie ciężkim znalazły się w szpitalu. Jedną z trzech zmarłych osób był mąż wspomnianej blogerki…

W kwestii wyjaśnienia co to jest suchy lód i dlaczego tak się stało oraz czy można było tego uniknąć?

Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla o temperaturze sublimacji -78,5 stopni Celsjusza. W normalnych warunkach sublimuje czyli przechodzi ze stanu stałego od razu w gazowy.

Suchy lód sprzedawany jest w blokach, ale również w granulacie. Ta druga forma jest bardzo popularna w laboratoriach chemicznych w celu oziębienia reakcji. Wystarczy bowiem dodać trochę rozpuszczalnika np. acetonu (najprostszego możliwego ketonu) i otrzymujemy temperaturę -80 stopni Celsjusza. Suchy lód jest fantastycznym i bardzo efektownym związkiem chemicznym wykorzystywanym w doświadczeniach i pokazach chemicznych.

Granulat można wykorzystywać również w kuchni molekularnej i tworzyć dymiące drinki. Owe drinki powinny być również bezpieczne, aby tak się stało granulat umieszcza się w specjalnych mieszadełkach. Pamiętaj, że suchy lód nie ma nic wspólnego z konsumpcyjnymi kostkami lodowymi. Nie można dopuścić do połknięcia suchego lodu, ponieważ może doprowadzić do bardzo poważnych obrażeń wewnętrznych.

Ażeby pracować z suchym lodem trzeba pamiętać, że nie powinno się go dotykać gołymi rękami, ponieważ może spowodować odmrożenia. Mówi się bowiem, że suchy lód jest tak zimny, że aż gorący… bo zwyczajnie po dłuższej chwili na dłoni bez rękawiczek… parzy.

Pojemnik z suchym lodem należy trzymać z daleka od dzieci i zwierząt. Suchy lód musi być przechowywany w odpowiednim pojemniku, takim, który nie jest szczelnie zamknięty, gdyż grozi to jego rozsadzeniem. A z drugiej strony ważne jest aby nie otwierać go na zbyt długo w zamkniętym pomieszczeniu, gdyż bardzo szybko zostaje zaburzona ilość składowa powietrza niezbędnego do oddychania. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu może spowodować zgon czego przykładem jest przyjęcie urodzinowe zorganizowane przez wspomnianą wcześniej rosyjską blogerkę.

Witaj czytelniku!

Mam na imię Agnieszka i zajmuję się szeroko pojętym bezpieczeństwem. Z wykształcenia jestem chemiczką. Od początku studiów działałam w Studenckim Kole Naukowym, które zajmuje się popularyzowaniem chemii. To tam dzięki starszym studentom i mentorom nauczyłam się wiele o bezpieczeństwie. Po studiach postanowiłam rozszerzyć moją wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W pracy zawodowej zajmuję się budową interaktywnych Wystaw, które muszą być bezpieczne dla użytkowników, a także ochroną danych osobowych. Myślę analitycznie pod każdym względem i w każdej sytuacji… Chcę aby każda dziedzina życia również rodzinnego była bardziej bezpieczna. Życie to kwestia wyborów, a my możemy sprawić, że będzie ono lepsze, prostsze i bezpieczniejsze!

Zapraszam Was do mojego miejsca w sieci, w którym będę dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Rynek konsumencki jest nasycony milionami różnych produktów, dlatego też będę zachęcała do wyboru tych bezpieczniejszych. Jeśli czeka Was wybór czegokolwiek dla dziecka, dla siebie, dla rodziny, do pracy to chciałabym abyście szukali bezpiecznych rozwiązań na moim blogu. Czerpanie przez Was Inspiracji z mojego bloga obezpieczenstwie.pl będzie moją Radością!