Bezpieczny dom cz. 1. – co i jak?

Kiedy nie ma dzieci w domu, nie trzeba za wiele kombinować – bezpieczny dom da się zrobić w kilku podstawowych krokach. Każdy z tych kroków jest o tyle ważny, że gwarantuje nam większe bezpieczeństwo w obecnym świecie. W świecie napakowanym konsumpcjonizmem to my musimy podejmować świadome decyzje obejmujące podstawową wiedzę i rozeznanie tematu.

  1. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie nawyku używania sprzętów elektrycznych w trakcie naszej nieobecności lub w trakcie snu. Mam tu na myśli ładowarki do telefonów i innych sprzętów. Musimy również pamiętać o wyjmowaniu ładowarek z kontaktu bo naładowaniu. Znane są bowiem przypadki pożarów w wyniku zwarcia, wadliwej ładowarki bądź wadliwej baterii w telefonie.
  2. Drugim krokiem jest posiadanie w swoim domu gaśnicy uniwersalnej domowej- im większa tym lepsza. Gaśnica powinna zawierać płyn ABF, dzięki czemu możliwe jest gaszenie materiałów stałych (np. drewna, papieru), cieszy (np. benzyny, farby), tłuszczów (np. oleju na patelni), pożary urządzeń elektryczny (np. żelazka).
  3. Przy okazji tematu gaśnic do samochodu również polecam zakup większej bo 2 kg gaśnicy bo gaśnica z zawartością 1 kg środka gaśniczego to tylko „antymandat”. Z podwójną zawartością środka gaśniczego da się “zrobić więcej”.
  4. Jeżeli macie piec gazowy z otwartą komorą spalania to najważniejsze, abyście zainstalowali dwa różne czujniki. Czujnik gazu ziemnego i czujnik czadu. Dlaczego dwa, a nie jeden uniwersalny? Odpowiedź jest prosta: gaz w rurach (w 90% metan) to nie ta sama substancja co tlenek węgla (II) (czad). Maja zatem różne właściwości. Najważniejsze, aby zamontować je na dwóch różnych wysokościach. Czujnik gazu ziemnego powinien być zamontowany około 50 cm od sufitu, czujnik czadu powinien być zamontowany na wysokości około 1,5 m od podłoża. A jeśli macie butlę gazową to czujnik gazu propan-butan powinien być zamontowany na wysokości 30 cm od podłoża.
  5. Jak już jesteśmy w temacie butli gazowej. Część z Was na pewno zamawia butle gazowe wraz z usługą montażu, ale część zapewne sama instaluje butlę. I tu przechodzimy do punktu spornego. W jaki sposób sprawdzacie jej szczelność? Niestety nasi “dziadkowie” sprawdzali szczelność butli z gazem zapalniczką lub zapałką, ale metoda ta jest niebezpieczna. Istnieje ryzyko wybuchu. Polecam kupić specjalną piankę (tester szczelności instalacji gazowych) lub użyć mydła, czy też płynu do naczyń zmieszanego z wodą. Kiedy pianka bądź płyn bąbluje oznacza to nieszczelność instalacji.

Jeżeli macie jakieś pytania i/lub sugestie to zapraszam do dyskusji 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *