Jak bezpiecznie zrobić manicure?

W czasach studenckich zaczęłam robić paznokcie żelowe u kosmetyczek… Robiłam je dość długo korzystając z najnowszych dostępnych zdobień. Swego czasu nawet spróbowałam stylizacji akrylowej, ale nie polubiłam jej. W tamtym czasie kompletnie nie zastanawiałam się nad ich wykonanie i zastosowaniem światła UV, która jest niezbędna do utwardzania żelu w procesie reakcji fotopolimeryzacji. Później miałam przerwę w stylizacji paznokci do czasu kiedy to w 2012 roku tuż przed ślubem pierwszy raz spróbowałam lakierów hybrydowych. Lakiery hybrydowe działają na podobnej zasadzie co żelowa stylizacja tyle tylko, że są zróżnicowane kolorystycznie. Również potrzebują lampy UV do utwardzenia. Wykonywałam je u kosmetyczek, ale też zakupiłam własną lampę i hybrydy robiłam samodzielnie w domu. Wracałam falami, aż do momentu olśnienia…

Pewnego dnia przeczytałam o paznokciach tytanowych… Był rok 2018, postanowiłam spróbować… no i krótko mówiąc zadziałało. Aktualnie co miesiąc chodzę na odświeżenie moich stylizacji. „Tytany” wykonuje się używając tzw. proszku tytanowego, który nakłada się warstwami i łączy przy pomocy odpowiednich substancji nakładanych warstwami. Jako ciekawostkę napiszę, że ostatnia warstwa pachnie niczym „super glue” i na pewno substancją łączącą są związki cyjanoorganiczne. Całe szczęście ostatnią warstwę aplikuje się nie bezpośrednio na paznokieć tylko na zewnętrzną warstwę utwardzonego wcześniej proszku tytanowego. Ogromnym plusem tej metody jest to, że nie wymaga użycia lampy UV. Może zastanawiacie się dlaczego nie lubię lampy UV- problemem jest jej częste stosowanie. Niestety długotrwałe stosowanie mimo kilkudziesięciosekundowych naświetlań  powoduje zwiększone ryzyko raka skóry, a szczególnie czerniaka podpaznokciowego. Wiadomo, że czerniak jest paskudnym i bardzo błyskawicznie rozsiewającym się nowotworem dlatego jeżeli możemy wyeliminować jakiś czynnik, który ma szansę polepszyć nasze zdrowie i zachować dłuższe życie to powinniśmy to zrobić.

Lampy UV emitują promieniowanie UVA, które powoduje szybsze starzenie się skóry, nie emitują jednak promieniowania UVB, które odpowiada za opalanie jak typowe lampy w solarium. Nawet jeśli twoja kosmetyczka używa lampy UV LED, w tej sytuacji również jesteś wystawiona na promieniowanie UVA przyspieszające proces starzenia skóry, uszkadzające strukturę jej DNA i prowadzące być może do nowotworu.

Jeżeli koniecznie chcesz stylizować paznokcie metodą żelową to na 20 minut przez wizytą możesz posmarować skórę dłoni kremem z wysokim filtrem blokującym. Zabezpieczy ją przed przenikaniem szkodliwego promieniowania UVA. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której powinnam wspomnieć poruszając kwestie bezpieczeństwa, mianowicie udając się do kosmetyczki wybieraj taką, która sterylizuje swoje narzędzia w autoklawie, a nie tylko dezynfekuje płynem. Jest to ważne z tego względu, że możemy się zakazić wirusem zapalenia wątroby typu B.

Mając możliwość wyeliminowania szkodliwego czynnika, skorzystałam z tej okazji i regularnie odwiedzam moją kosmetyczkę wykonując manicure tytanowy.

Poniżej znajdziecie pomocne publikacje dotyczące szkodliwości promieniowania UV. Niestety nie znalazłam publikacji dotyczących paznokci tytanowych pewnie dlatego, że jest to świeży temat. Jeżeli znajdę to od razu zaktualizuję wpis.

MacFarlane DF, Alonso CA. Occurrence of nonmelanoma skin cancers on the hands after UV nail light exposure. Arch Dermatol (2009),145:447-9.

J.Wilson, J. Maraka. Need for sun cream with your manicure? Dangers of UV nail dryers. J Plast Reconstr Aesthet Surg. (2016 Jun);69(6):871.

Curtis, J., Tanner, P., Judd, C., Childs, B., Hull, C., & Leachman, S. Acrylic nail curing UV lamps: High-intensity exposure warrants further research of skin cancer risk. Journal of the American Academy of Dermatology,69(6), 1069–1070, (2013).

Jakob Dahlin,  Berit Berne,  Kari Dunér,  Sara Hosseiny, Mihály Matura,  Gunnar Nyman,  Monica Tammela,  Marléne Isaksson. Several cases of undesirable effects caused by methacrylate ultraviolet‐curing nail polish for non‐professional use. Contact dermatitis,75(3),151-156, (Sep 2016).

Nahla Shihab, Henry W. Lim. Potential cutaneous carcinogenic risk of exposure to UV nail lamp: A review. Photodermaatology, Photoimmunology & Photomedicine, 34 (6),362-365, (Nov 2018).

https://www.aad.org/public/everyday-care/nail-care-secrets/basics/pedicures/gel-manicures

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *