Jak używać bezpiecznie suchego lodu?

Całkiem niedawno media obiegła informacja o przyjęciu urodzinowym zorganizowanym przez znaną rosyjską blogerkę z zasięgiem ponad miliona obserwujących na Instagramie. Impreza urodzinowa odbyła się na basenie, a dla lepszego efektu użyto trzydziesto kilogramową bryłę suchego lodu wrzucając ją do środka basenu wypełnionego wodą…

Czy domyślacie się jaki był tego skutek?

Niestety śmierć na miejscu poniosły trzy osoby, a cztery pozostałe w stanie ciężkim znalazły się w szpitalu. Jedną z trzech zmarłych osób był mąż wspomnianej blogerki…

W kwestii wyjaśnienia co to jest suchy lód i dlaczego tak się stało oraz czy można było tego uniknąć?

Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla o temperaturze sublimacji -78,5 stopni Celsjusza. W normalnych warunkach sublimuje czyli przechodzi ze stanu stałego od razu w gazowy.

Suchy lód sprzedawany jest w blokach, ale również w granulacie. Ta druga forma jest bardzo popularna w laboratoriach chemicznych w celu oziębienia reakcji. Wystarczy bowiem dodać trochę rozpuszczalnika np. acetonu (najprostszego możliwego ketonu) i otrzymujemy temperaturę -80 stopni Celsjusza. Suchy lód jest fantastycznym i bardzo efektownym związkiem chemicznym wykorzystywanym w doświadczeniach i pokazach chemicznych.

Granulat można wykorzystywać również w kuchni molekularnej i tworzyć dymiące drinki. Owe drinki powinny być również bezpieczne, aby tak się stało granulat umieszcza się w specjalnych mieszadełkach. Pamiętaj, że suchy lód nie ma nic wspólnego z konsumpcyjnymi kostkami lodowymi. Nie można dopuścić do połknięcia suchego lodu, ponieważ może doprowadzić do bardzo poważnych obrażeń wewnętrznych.

Ażeby pracować z suchym lodem trzeba pamiętać, że nie powinno się go dotykać gołymi rękami, ponieważ może spowodować odmrożenia. Mówi się bowiem, że suchy lód jest tak zimny, że aż gorący… bo zwyczajnie po dłuższej chwili na dłoni bez rękawiczek… parzy.

Pojemnik z suchym lodem należy trzymać z daleka od dzieci i zwierząt. Suchy lód musi być przechowywany w odpowiednim pojemniku, takim, który nie jest szczelnie zamknięty, gdyż grozi to jego rozsadzeniem. A z drugiej strony ważne jest aby nie otwierać go na zbyt długo w zamkniętym pomieszczeniu, gdyż bardzo szybko zostaje zaburzona ilość składowa powietrza niezbędnego do oddychania. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu może spowodować zgon czego przykładem jest przyjęcie urodzinowe zorganizowane przez wspomnianą wcześniej rosyjską blogerkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *