Jak bezpiecznie robić zakupy w dobie pandemii?

W tym trudnym czasie zapewne zastanawialiście się wielokrotnie w jaki sposób robić zakupy? Odpowiedź jest prosta… każdy z nas musi opracować swoją drogę i dostosować ją do sytuacji życiowej.

Poniżej przygotowałam mini poradnik na co powinniście zwrócić uwagę:

 1. Na zakupy idź pojedynczo szczególnie bez dziecka, dlatego, że trudno o prawidłowa higienę u maluchów. Mają częstą tendencję do dotykania oczu, nosa, ust co zwiększa ryzyko zakażenia.
 2. Przygotuj listę, która pomoże Ci zlokalizować konkretne produkty w markecie. Najlepiej napisać na kartce w kolejności listę zakupów zgodną z drogą poruszania się w danym sklepie wielkopowierzchniowym. Jeśli możesz wybierz sklep osiedlowy. To też dobry sposób na wspieranie lokalnych biznesów, które szczególnie teraz potrzebują naszego wsparcia.
 3. Załóż maskę wielokrotnego użytku oraz rękawiczki jednorazowe (lateksowe, winylowe, nitrylowe). Ostatnie zalecenia ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) zalecają używanie masek wielokrotnego użytku bądź jakąkolwiek ochronę nosa i ust. Ochrona ta ma za zadanie ograniczyć możliwość zakażenia w pośredni sposób – mianowicie kiedy mamy zakryta twarz minimalizujemy dotykanie ust, nosa czy oczu. Pamiętaj maski chirurgiczne przeznaczone są dla medyków. Oni potrzebują ich teraz bardziej.
 4. Wychodząc z domu wybierz schody zamiast windy jeśli masz na tyle sił i zdrowia. Nie dotykaj poręczy, ale schodź powoli asekurując się przed upadkiem. Jeżeli wybierasz windę to nie dotykaj gołymi rękami przycisków, tylko użyj w tym celu kluczy bądź zapalniczki.
 5. Określ, która dłoń jest „czysta”, a która „brudna”, np. lewą dłonią otwieram lodówki, a prawdą dłonią pakuję zakupy do torby. Pamiętaj, aby nie dotykać twarzy „brudnymi” rękawiczkami.
 6. Zakupy pakuj do swojej własnej ekotorby zamiast do wózka sklepowego.
 7. Pieczywo pakuj do opakowania zakładając sklepowe jednorazowe rękawiczki na swoje wcześniej założone.
 8. Staraj się nie zbliżać do innych osób na odległość nie mniej niż 1,5-2 metry w zależności od możliwości.
 9. Jeżeli możesz wybieraj sklep z otwartymi lodówkami, aby uniknąć większego ryzyka zakażenia.
 10. Za zakupy płać kartą zbliżeniowo.
 11. Po wizycie w sklepie od razu zdejmij jednorazowe rękawiczki w odpowiedni sposób zmniejszający ryzyko zakażenia. Następnie dezynfekuj dłonie płynem zawierającym 70% roztwór alkoholu etylowego.
 12. Po powrocie do domu zdejmij maseczkę (nie dotykając jej zewnętrznej strony) i ubrania oraz je wypierz. Ekotorba również powinna zostać wyprana.
 13. Wirus bardzo dobrze „czuje” się w niskich temperaturach dlatego przed wypakowaniem zakupów do lodówki umyj wszystkie zakupione produkty pod bieżącą wodą przy użyciu środka powierzchniowo czynnego (mydła, płynu do naczyń).

Trzymajcie się zdrowo!

Na podstawie informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus  /dostęp 22.05.2020

https://www.ecdc.europa.eu / dostęp 22.05.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *