Jaka jest podstawowa zasada bezpieczeństwa w pracy?

Może dzisiejszy temat wydać Ci się błahy lub kompletnie bezpodstawny, ale chciałabym zapewnić, że jest to jedna z newralgicznych zasad korporacyjnych dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Mianowicie czy zastanawiasz się w jaki sposób wchodzisz i schodzisz po schodach?

Zgodnie z wytycznymi GUS, do którego raportowane są wypadki w pracy w roku 2018 roku ponad połowę przyczyn powodujących wypadki przy pracy (60,8%) stanowiło nieprawidłowe zachowanie pracownika. Jeżeli chodzi o czynność wykonywaną w momencie wypadku najwięcej, bo aż 35,8% było związane z poruszaniem się.

Tak więc chciałabym, żebyś zwracał uwagę na to w jaki sposób wchodzisz i schodzisz po schodach, tak aby za każdym razem trzymać się poręczy.

Sprawa jest o tyle kluczowa, że jeśli będziesz trzymać się poręczy to jesteś w stanie bardzo szybko uratować sytuację i skutki będą mniej feralne. Niestety nasz czas reakcji jest zbyt długi aby zareagować odpowiednio w sytuacji upadku, a dodatkowo próbować się uratować…

Nie wiem jak Ty, ale ja wiele razy spadłam ze schodów choć najdotkliwszy był upadek w szóstym miesiącu ciąży, gdzie skręciłam nogę w kostkę i niestety nie trzymałam się poręczy choć byłam blisko niej… Jakbym mogła cofnąć czas to zrobiłabym to ponieważ skutki owego upadku były długofalowe, a unieruchomienie i rekonwalescencja trwały o wiele dłużej niż u kobiety/osoby nie będącej w ciąży. Dodatkowo owy upadek przełożył się na inne problemy zdrowotne.

Dlatego apeluję do wszystkich pracowników (ale również szczególnie do kobiet w ciąży 😉 ), aby trzymać się poręczy, nosić wygodne obuwie oraz schodzić/wchodzić powoli i z rozwagą po schodach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *